Uncontested Elections
In accordance with clause 12 of the Elections Ordinance 1970, we hereby certify that the following nominations of persons are not in excess of the number of persons required to be elected.
1. Abbotsleigh (Ordinance 1925)
1 clergyman elected for 4 years
The Rev B.J. Bevis
1 layman elected for 4 years
Mr J.P. Graham
1 layman elected for 1 year
Mr P. Bell
2. Anglican Counselling Centre Council (Ordinance 1963)
3 persons, being communicant members of the Anglican Church of Australia, elected for 3 years
Dr D.J. Browning
The Rev D.C. Ritchie
Mr R.B. Wright
1 person, being a communicant member of the Anglican Church of Australia, elected for 2 years
Mr R. Hall
1 person, being a communicant member of the Anglican Church of Australia, elected for 1 year
Dr P. Burke
3. Arden Anglican School Council (Ordinance 1962)
4 persons elected for 3 years
The Rev G.M. Bell
Mr K.W. Hayward
Mr I.C. Miller
Mr D. P. Stanton
1 person elected for 2 years
Mr L. May
1 person (being a clergyman) elected for 1 year
Vacancy to be filled by the Standing Committee
4. Arundel House Council (Ordinance 1977)
3 persons elected for 3 years
Mrs B. Davies
Mr T. Moon
Mrs L. Armstrong
1 person elected for 1 year
Vacancy to be filled by Standing Committee
5. Barker College, the Council of (Ordinance 1978)
1 clergyman elected for 3 years
The Rev G.C.M. Boughton
1 layperson elected for 3 years
Mr A.D. McCarthy
1 layperson elected for 1 year
Mrs A.M. Judd
6. Continuing Education for Ministers, Council for (Ordinance 1989)
1 clergyman being an incumbent of an ecclesiastical unit elected for 3 years
The Rev R.D. Buckman
1 layperson elected for 3 years
Mr W. Deeth
7. Diocesan Representatives on Council of Churches in NSW (Constitution of the Council)
7 persons elected for 2 years
Mrs P. Angelopoulos
The Rev A. Dircks
The Rev S.A. Horton
Miss D.H. Porter
Mr M. Purvis
2 Vacancies to be filled by the Standing Committee
8. Illawarra Grammar School, the Council of the (Ordinance 1958)
1 clergyman elected for 4 years
The Rev Dr D.G. Duchesne
2 laypersons elected for 4 years
Mrs M. Fuller
Mr J. Langridge
9. Macarthur Region Anglican Church School, Council of the (Ordinance 1982)
2 persons elected for 3 years
Mr M.G. Bell
Mrs M. Thomas
2 persons elected for 2 years
Dr L. Holley
Vacancy to be filled by Standing Committee
10. The Missions to Seamen, Sydney Port Committee (Synod resolution 10/63)
2 persons elected for 2 years
The Rev H.T. Barnett
Vacancy to be filled by Standing Committee
11. Moore Theological College Council (Ordinance 1984)
1 clergyman elected for 3 years
The Rev N.E. Prott
2 laypersons elected for 3 years
Mr K.M. Chapman
Miss E.A. Paddison
12. Presentation Board (Ordinance 1988)
1 clergyman as an alternate elected for 2 years
The Rev P.J. Tasker
13. Diocesan Representatives on Provincial Synod (Ordinance 1986)
1 clergyman elected for 2 years
The Rev D.H. Courtney
14. St Catherine's School, Waverley, Council of (Ordinance 1922)
1 clergyman elected for 4 years
The Rev J.H.L. Johnstone
2 laymen elected for 4 years
Mr I.C. Walker
Mr A.J. Willis
1 woman elected for 4 years
Mrs J. Guy
15. Sydney Anglican Car and Insurance Fund Board (Ordinance 1978)
3 persons elected for 3 years
The Rev K.C. Gilmour
The Rev K.R. Le Huray
Mr J. Pascoe
1 person elected for 2 years
The Rev Z. Veron
16. Sydney Anglican Schools Corporation (Ordinance 1947)
3 laypersons elected for 3 years
Mr P. Butcher
Mr D. Goodsir
Mr W. B. Nicholson
1 layperson elected for 2 years
Dr P. Gibbs
1 layperson elected for 1 year
Mr C. Cornick
17. Sydney Church of England Finance and Loans Board (Ordinance 1957)
1 clergyman elected for 4 years
Archdeacon A.F. Donohoo
2 laypersons elected for 4 years
Mr P. Burgess
Mr R.H.Y. Lambert
18. Tara Anglican School for Girls, Council of (Ordinance 1956)
2 clergymen elected for 3 years
The Rev G.R. Begbie
Bishop B.F.V. King
2 laypersons elected for 3 years
Mr M. Jones
Mr D. Nott
19. Trinity Grammar School, Council of (Ordinance 1928)
2 clergymen elected for 3 years
The Rev D.H. Courtney
The Rev T.J.W. Oakley
1 clergyman elected for 1 year
The Rev D.J. West
2 laypersons elected for 3 years
Mr P.B. Kelly
Mr J.E. Mills
20. William Branwhite Clarke College Council (Ordinance 1987)
1 clergyman elected for 3 years
The Rev D.W. Gilmour
1 layperson elected for 3 years
Mr B.G. Jones
C.J. MORONEY
W.G.S. GOTLEY
Secretaries of Synod
13 October 1997
I HEREBY declare the persons concerned elected.
R.H. GOODHEW
Archbishop of Sydney
13 October 1997
Contested Elections
In accordance with clause 23 of the Elections Ordinance 1970, I hereby report that the following is a complete list of names of the nominees for each office, together with the number of votes recorded for each nominee. The names have been arranged in the order of the number of votes recorded, beginning with the highest.
1. St Andrew's Cathedral Chapter |
Votes Recorded 411 375 170 108 1,064 8 326 217 543 4 441 423 404 303 1,571 7 363 359 316 284 150 143 1,615 3 461 442 407 364 255 171 2,100 3 |
K.R. BOWDEN
Returning Officer
15 October 1997
I declare these persons elected
R.H. GOODHEW
Archbishop of Sydney
15 October 1997
Elections - Synod Committee on Clergy Tenure
To the President of the Synod
In accordance with clause 23 of the Elections Ordinance 1970, I hereby report that the following is a complete list of names of the nominees for each office, together with the number of votes recorded for each nominee. The names have been arranged in the order of the number of votes recorded, beginning with the highest.
5 laypersons elected by the lay members of the Synod Mr Justice P.W. Young Mr P.C. Gerber Mr R. Tong Ms K. Sowada Dr B.C. Newman Not elected Assoc. Prof. M. Horsburgh Miss S.M. Cole Mr A.N. Hohne Mr D.S. Marr Mr M.D. Rennie Mr C.G. Ellis INFORMAL BALLOT PAPERS 5 clergy elected by the clerical members of the Synod Canon Dr P.F. Jensen The Rev H.T. Cox Archdeacon P.F. Perini Archdeacon D.D. Nicolios Archdeacon T.W. Edwards Not elected The Rev M.B. Robinson Bishop R.G. Smith The Rev C.J. Moroney The Rev J.W. Woo The Rev S.C. Semenchuk Canon I.W. Cox The Rev G.A. Crew The Rev Dr R.C. Doyle The Rev G.N. Nelson Canon R.E. Heslehurst The Rev K.G. Yapp The Rev R.A. Jones The Rev P.A. Frith INFORMAL BALLOT PAPERS |
|
K.R. BOWDEN
Returning Officer
24 October 1997
I declare these persons elected
R.H. GOODHEW
Archbishop of Sydney
24 October 1997